Niewidzialne Kolokwia

Niewidzialne Kolokwia – Colloquia Invisibilia - to cykl spotkań, podczas których chcemy pochylać się nad wybranymi problemami społecznymi oraz ze świata kultury i nauki, a do dyskusji zapraszamy wybitnych ekspertów oraz wszystkich zainteresowanych.

Cykl odbywający się w dniach 30.04, 27.05, 17.06, 30.09, 07.10.2021

Czym jest świadomość? Jak płynna definicja tego pojęcia była rozumiana w przeszłości i jak możemy się starać ją zdefiniować we współczesnym świecie? Amerykański filozof, Ned Block, twierdzi, że świadomość jest pojęciem, które „zawiera wiele różnych koncepcji i wskazuje na wiele różnych zjawisk”. Na pierwszy rzut oka termin ten opisuje obiektywny, uniwersalny fenomen, jednak okazuje się, że uchwycenie jego znaczenia staje się zadaniem niełatwym. Wędrujące pojęcie, które przeplata się wśród kontekstów, sfer ludzkich doświadczeń oraz dziedzin nauki, będzie tematem Niewidzialnych Kolokwiów.

Stowarzyszenie Collegium Invisibile ma przyjemność zaprosić na cykl „Niewidzialnych Kolokwiów”, czyli paneli dyskusyjnych skupionych wokół zagadnienia świadomości. W pięciu spotkaniach wezmą udział wybitni eksperci i ekspertki, którzy przybliżą nam wieloaspektowość tego pojęcia w ujęciu takich dyscyplin jak filozofia, psychologia, kognitywistyka, kulturoznawstwo, historia sztuki. Kolokwia będą prowadzone w formie streamingu na żywo na platformie Facebook. Aby uzyskać dostęp do artykułów stanowiących punkt wyjściowy do dyskusji, zapraszamy do rejestracji przez formularz dostępny pod linkiem https://bit.ly/3z4rWZp

Koordynacja programu

Jan Skarbek-Kazanecki