
Wyniki Rekrutacji na Wioskę Olimpijską
Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany interdyscyplinarny obóz naukowy dla wybitnie zdolnej młodzieży – WioskaOlimpijska.
Znamy już zakwalifikowanych szczęśliwców! Spośród prawie 80 zgłoszonych zaproszono finalnie 18 osób, a ich aplikacje i dorobek wyróżniły ich spośród wszystkich. Gratulujemy! 👏 Poczytasz o zakwalifikowanych więcej poniżej! ⬇
🧠💡Czym jest Wioska Olimpijska? To jedyny w Polsce interdyscyplinarny obóz naukowy dla Olimpijczyków(-ek), organizowany i prowadzony od 2008 r. przez członków(-inie) Collegium – wybitnych młodych badaczy i badaczki. Dotychczas w obozach uczestniczyło 190 olimpijczyków(-ek), biorąc udział w ponad 70 warsztatach! Uczestnicy(-czki) Wioski będą mieli okazję współpracować z wybitnymi naukowcami z renomowanych ośrodków naukowych w Polsce i za granicą, zgłębiając tajniki pracy badawczej. Dodatkowo zapoznają się z kulturalnym aspektem Krakowa, wezmą udział w dyskusjach, czy specjalistycznych warsztatach. Przeczytaj więcej o Wiosce w broszurze: https://drive.google.com/file/d/1FD7HwFY3FKIyb8v2R-bx8k1kp_3jA00I/view
Wioska Olimpijska w 2024 r. jest w 100% finansowany ze środków własnych Collegium Invisibile, uzyskanych dzięki wsparciu darczyńców w ramach 1,5%.
👨🎓👩🎓Poznajcie Uczestniczki i Uczestników Wioski Olimpijskiej 2024: 🔵Tomasz Libura (I LO im. Władysława Orkana w Limanowej) – Dwukrotny laureat Olimpiady Wiedzy Chemicznej, laureat Konkursu o Złoty Indeks Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki z chemii, finalista Olimpiady „O Diamentowy Indeks Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie", „Bądź nowoczesnym przedsiębiorcą w swojej ojczyźnie" (2022/2023) oraz “Inkubator szkolnych biznesów” (2022/2023). Uczestniczył w licznych projektach takich jak „Małopolska Chmura Edukacyjna”, czy #MłodziMałopolanie.EU. Działał aktywnie w kołach naukowych z biologii, m.in. realizując projekty badawcze. Zakres jego zainteresowań to biochemia, neurobiologia, socjologia, prawo i języki obce.
🔵Małgorzata Kalinowska Gosia Ka(Chalo - Chrześcijańskie Autorskie Liceum Ogólnokształcące) - Finalistka Olimpiady Filozoficznej oraz Zdolni z Pomorza. Jej zainteresowania obejmują estetykę, etyką, feminizmem, religią, modę ale też matematykę, informatykę, biologię, chemię i żeglarstwo. Reaguje na to, co widzi w swoim otoczeniu: pomaga potrzebującym, udziela darmowych korepetycji, czy reperuje i przerabia ubrania.
🔵Aleksandra Rewezińska (I Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Żninie – Laureatka Olimpiady Historyczne oraz finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Jej liczne osiągnięcia znajdują się szczególnie w obszarze literatury, poezji oraz historii. Ukończyła Letnią Szkołę Kreatywności na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, gdzie uczyła się budowy i programowania robotów oraz badała DNA roślin. Wolontariuszka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy Młodzieżowych Ambasadorów Fundacji Katarzyny Jaroszewskiej „Już jestem…". Inspiruje innych do zmieniania świata na lepsze!
🔵Maja Urbańska (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Asnyka w Łodzi) – Fascynuje się transformacjami w świecie, medioznawstwem oraz demokracją. Odzwierciedla się to w jej osiągnięciach – jest laureatką Olimpiady Wiedzy o Mediach, finalistką Olimpiady Języka Niemieckiego, uczestniczką Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, programu Uniwersytet Łódzki “Zdolny uczeń - świetny student”, podczas którego badała narrację wiodących dzienników telewizyjnych w kontekście podziałów w polskim społeczeństwie, co zaowocowało publikacją naukową (https://doi.org/10.18778/2300-1690.24.04). Dbałość o kondycję świata oraz zamiłowanie do języków łączy obecnie w międzynarodowym projekcie teatralnym Immanuel-Kant-Gymnasium w Lachendorfie (Niemcy). Dzieli się także matematyczną wiedzą z dziećmi przebywającymi w pieczy zastępczej w Fundacji Web-korki.
🔵Jakub Stepaniak (2LO Gorzów - Oficjalny Profil) – Pacjonat informatyki (szczególnie aplikacji webowych i cyberbezpieczeństwa), geografii, literatury i działań społecznych. W ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii zrealizował projekt „Szkoła Cyfrowa", tworząc aplikacje dla społeczności szkolnej. Popularyzuje informatykę organizując konkursy. Jest laureatem Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH i Konkursu Geologicznego “OKAWANGO” UW. Swoją pracę z Olimpiady Literatury i Języka Polskiego opublikował w roczniku Uniwersytetu Zielonogórskiego. Stypendysta Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.
🔵Marta Kołodziejska (II Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce) – Pasjonatka programowania, literatury, matematyki, telekomunikacji i statystyki. Laureatka Olimpiady Statystycznej oraz finalistka Olimpiady Języka Angielskiego z Elementami Technicznymi. Zdobyła I miejsce w Konkursie „Matematyka stosowana” na Politechnika Białostocka oraz certyfikat FCE z oceną A (poziom C1 j. angielski). Uczestniczka kursów informatycznych dot. sztucznej inteligencji m.in. Harvard University. Dawczyni krwi i wolontariuszka Stowarzyszenia WIOSNA, gdzie organizuj wsparcie dla osób w trudnej sytuacji życiowej oraz odpowiada za pracę systemową.
🔵Piotr Rajski (@Zespół Szkół Łączności w Warszawie) – Młody innowator, zwyciężca Olimpiady Innowacji Technicznych w Telekomunikacji i Informatyce. Finalista konkursu CanSat czy Olimpiady Liderów telekomunikacji i informatyki Polteleinfo. Autor projektu 3D habitatu księżycowego w Moon Camp Challenge 2023, popularyzator wiedzy o branży kosmicznej. Certyfikował się z radio monitoringu, uprawnień SEP oraz zakresu sieci i systemów komputerowych. Aktywny w samorządzie szkolnym, współorganizator wydarzeń, takich jak Pryzmat, Piknik Naukowy oraz Wawerska Fiesta Balonowa. Interesuje się cyberbezpieczeństwem, prawem, geopolityką, sieciami i radiokomunikacją.
🔵Jakub Jamrożek - (Sempo) – Laureat Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej oraz finalista Olimpiady Przedsiębiorczości. Szczególnie zainteresowany jest makroekonomią, polityką pieniężną oraz ESG. Brał udział w High School Business Challenge oraz Econverse przygotowując własny projekt startupowy. Działa w Krakowskim Kole Ekonomicznym. Odbył letni staż w kancelarii prawnej i podatkowej. Wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz aktywny sportowiec.
🔵Szymon Kuźba - (I LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim) – Finalista i laureat Olimpiady Warto Wiedzieć Więcej o Ubezpieczeniach Społecznych (ZUS), finalista Olimpiady o Diamentowy Indeks Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie z fizyki oraz Powszechnego Internetowego Konkursu dla Uczniów Szkół Średnich z matematyki. Stawia na samorozwój w obszarze nauki (szczególnie w obszarze przedsiębiorczości, matematyki, fizyki i informatyki) oraz sprawdzanie swojej wiedzy w konkursach. Lubi rozwiązywać zagadki logiczne oraz bierze udział w biegach programowych. Pomaga także innym poprzez udzielanie darmowych korepetycji.
🔵Wiktoria Klich - (II LO w Mielcu) – Laureatka prestiżowego programu naukowego ADAMED SmartUP. Dwukrotna finalistka Olimpiady Lingwistyki Matematycznej oraz Olimpiady Statystycznej i Olimpiady Wiedzy Ekologicznej. Działa w kołach naukowych z matematyki, fizyki, astronomii i języka angielskiego. Prowadziła warsztaty z lingwistyki matematycznej dla młodszych uczniów w swojej szkole i planuje kontynuację takich zajęć. Wiktoria opisuje swoje zainteresowania w słowach: interdyscyplinarność, różnorodność, ekonomia, lingwistyka, statystyka.
🔵Maria Świtalska- (Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku) – Finalistka Olimpiady Filozoficznej, międzynarodowego konkursu OxBright na esej filozoficzny, stypendium na obóz letni Immerse Education za kolejny esej, czy Programu Mentoringowego Our Future Foundation. Fascynuje się filozofią, pracuje nad własnymi publikacjami oraz wygłasza referaty. Od 12 lat zajmuje się jeździectwem, osiągając sukcesy na szczeblu krajowym, gra na pianinie oraz pływa. Jest wolontariuszką prowadząc korepetycje. Interesuje się filozofią, literaturą, językami, historią i marzy o studiach na Harvardzie.
🔵Sylwia Adamiuk (II LO im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej) – Finalistka oraz laureatka Olimpiady Filozoficznej. Uczestniczka i dyskutantka Akademickiego Koła Filozoficznego (Instytut Filozofii Ignatianum w Krakowie) oraz Kole Naukowym Filozofów. Oprócz filozofii interesuje ją ingwistyka, kognitywistyka, historia starożytności czy sztuczna inteligencja. Realizuje się artystycznie. Aktywnie działała w samorządzie uczniowskim oraz inicjatywach wolontaryjnych.
🔵Julia Jamorska (Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Gliwicach) – Finalistka Olimpiady Lingwistyki Matematycznej oraz konkursów z programowania zespołowego. Oprócz matematyki interesuje się chemią, programowaniem, algorytmiką oraz inżynierią. Uczestniczka PBLu dot. wykorzystania biopolimerów jako nośników związków przeciwnowotworowych w terapii glejaka wielopostaciowego. Dzieliła się swoją wiedzą w szkolnym kole algorytmicznym. Nie żyje jednak samą nauką – regularnie trenuje oraz odnosi sukcesy we wspinaczce sportowej (Mistrzostwa Śląska juniorów). Wolontariuszka w ogrodzie botanicznym.
🔵Julia Grzelecka (Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu) – Finalistka Olimpiady Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego oraz Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Zdobywa doświadczenie w zakresie prawa i stosunków międzynarodowych, m.in. w Młodzieżowym Uniwersytecie Prawa. Uczestniczka projektu Erasmus+, czy konferencji naukowych. Aktywnie działa lokalnie – angażuje się w Młodzieżowej Radzie Miejskiej, Stowarzyszenie Racja czy Stowarzyszenie na rzecz Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego. Jej zainteresowania koncentrują się na UE, stosunkach międzynarodowych, językach oraz dyplomacji.
🔵Julia Mendyk (Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile) – Pasjonatka filmu i fotografii, filozofii, literatury i psychologii. Fnalistka Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej i Festiwalu Filmów Jednominutowych. Zdobyła III miejsce w ogólnopolskiej edycji Booktrailer Film Festival, awansując do międzynarodowego finału we Włoszech. Zajmuje się wszystkimi etapami swoich etiud filmowych, tworzy także cykle zdjęć. Swoje umiejętności rozwija poprzez uczestnictwo w warsztatach, takich jak obóz filmowy WEFILM czy szkolenia SOFT SKILLS na UAM. Oprócz tworzenia filmów, jest także zaangażowana w działalność wolontariacką na Polskim Festiwalu Filmu Fabularnych.
🔵Daria Wiech (II Liceum Ogólnokształcące im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy) – Laureatka Olimpiady Przedmiotowej Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego oraz finalistka Olimpiady Wiedzy Biologicznej i Ekologicznej. Wolontariuszka akcji społecznych. Wskazuje, że jej największe pasje w życiu to historia i biologia. Wśród jej zainteresowań znajdziemy także język chiński oraz pisanie wierszy.
🔵Wiktor Chmielarz (I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie) – Działacz społeczny, lider i pasjonat nauk przyrodniczych, sztucznej inteligencji, biotechnologii i filozofii. Finalista Olimpiady Wiedzy o Wynalazczości oraz konkursu Interdyscyplinarne Warsztaty Filozoficzne UPJP II. Absolwent m.in. Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja, gdzie zrealizował projekt edukacyjny dotyczący zanieczyszczenia światłem (https://www.instagram.com/projekt.ciemna.jasnosc/). Współpracuje z Podkarpackie Centrum Innowacji. Zaangażowany m.in. Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Swoje naukowe pasje uzupełnia grą na gitarze elektrycznej oraz działalnością wolontariacką.
🔵Hanna Chładzińska (LO Nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu) – Finalistka Olimpiady Filozoficznej, Olimpiady Wiedzy o Mediach oraz Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Laureatka konkursów regionalnych i ogólnopolskich, angażująca się w działalność wolontariacką (szczególnie w zakresie manifestu przeciwko marnowaniu żywności, pomocy uchodźczyniom(-com) z Ukrainy) i samorządową. Dyskutantka filozoficznych i antropologicznych kół naukowych. Pasjonuje się literaturoznawstwem, filozofią, historią oraz polityką, a także chętnie dzieli się swoją wiedzą, prowadząc prelekcje na temat współczesnych problemów społecznych (m.in. dot. patriarchatu w Europie i USA).
Gratulujemy zakwalifikowanym i z niecierpliwością czekamy na spotkanie podczas Obozu!!
🎖️ Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym
🔹Prezesa Polska Akademia Nauk, prof. dra hab. Marka Konarzewskiego
🔹Wojewody Małopolskiego, Krzysztofa Jana Klęczara
🔹Marszałka Województwa Małopolskiego, Łukasza Smółki
🔹Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego
🔹Prezydenta Miasta Krakowa, Aleksander Miszalski
🔹JM Rektora Uniwersytet Jagielloński, prof. dra hab. Jacka Popiela
🔹JM Rektora Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, prof. Jerzego Lisa
🔹JM Rektora Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, prof. dra hab. Piotra Borka
🔹JM Rektora Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, prof. dra hab. inż. Andrzeja Szaraty
🔹JM Rektor Akademia WSB - WSB University, dr hab. prof. AWSB Zdzisławy Dacko-Pikiewicz
🔹The Fulbright Program Poland – Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta
🔹Muzeum Krakowa
🔹Komitetów Głównych Olimpiad Przedmiotowych:
- Olimpiady Biologicznej
- Olimpiada Historyczna
- Olimpiady Informatycznej
- Olimpiady „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego”
- Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej
- Olimpiady Wiedzy o Prawie
- Olimpiady Znajomości Afryki
- Olimpiady Wiedzy Ekologicznej
🔹Patronami medialnymi wydarzenia są czasopisma Młody Kraków, Dyrektor Szkoły oraz portal BiologHelp oraz Radio1.7
🔹Partnerem specjalnym jest Cricoteka – ośrodek dokumentacji sztuki Tadeusza Kantora