Cykl wykładów "Wokół Świadomości Lema"

Cykl wykładów otwartych towarzyszących Wiosce Olimpijskiej 2021

Towarzyszący obozowi naukowemu „Wioska Olimpijska” cykl otwartych wykładów “Wokół Świadomości Lema” stawia sobie za cel pobudzenie uczestników do refleksji na temat cywilizacyjnych i technologicznych zmian zachodzących we współczesnym świecie oraz różnorodności sposobów w jakie kształtują one ludzką świadomość. Zagłębiając się w zakamarki i ślepe drogi naszego umysłu, podejmiemy dyskusję nad słusznością naszego zachwytu nad technologią oraz tym, czy jesteśmy gotowi sprostać społecznym, politycznym i prawnym wyzwaniom, jakie nowe rozwiązania technologiczne przed nami stawiają. Zastanowimy się również jak architektura i muzyka mogą nadać wymierny kształt i brzmienie futurystycznym wizjom znanym z literackich fikcji. Punktem wyjścia naszych rozważań będzie twórczość Stanisława Lema, a przewodnikami po meandrach postępu technologicznego i jego wpływu na kulturę oraz człowieczeństwo będą wybitni eksperci i ekspertki ze świata nauki i kultury. Wszystkie spotkania realizowane w ramach projektu odbędą się w formie zdalnej w następujących terminach:

Niedziela, 15 sierpnia 2021 r, godz. 17.00 Wykład inaugurujący Wioskę Olimpijską 2021 „Lem spotyka Latoura, czyli Detektywi w sieci technologii” prof. Małgorzata Sugiera (UJ)

Wtorek, 17 sierpnia 2021 r godz. 17.00 „Kulisy projektu Centrum Literatury i Języka Planeta Lem” Maciej Rydz (JEMS ARCHITEKCI)

Środa, 18 sierpnia 2021 r godz. 18.00 „Cybermuzyka Stanisława Lema” dr Maria Wilczek-Krupa (Akademia Muzyczna w Krakowie)

Piątek, 20 sierpnia 2021 r. godz. 18.00 “Prawne i filozoficzne aspekty współczesnych zmian technologicznych” dr Kamil Mamak (UJ)

Wydarzenia są objęte honorowym patronatem Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Profesora Jacka Popiela oraz Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Patronat medialny nad cyklem objął Miesięcznik Znak oraz portal Kraków.pl. Wydarzenie realizowane jest we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Kognitywistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Rady Kół Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Transmisja spotkań odbywać się będzie za pośrednictwem kanału Stowarzyszenia Collegium Invisibile na Facebooku. Link do wydarzeń: https://facebook.com/events/513049169785476